Popis projektu

S OPTIMISTEM DO EVROPY

Po předchozích projektech na obnovení jachtingu v Lanškrouně náš oddíl TJ Lanškroun – Vodní sporty získal díky projektu "S Optimistem do Evropy" možnost získat dlouholeté jachtařské zkušenosti od špičkových švýcarských trenérů, kteří mají zkušenosti i vedením švýcarské reprezentace. Získaný grant je realizován díky finanční podpoře Švýcarské konfederace z fondu švýcarsko-české spolupráce.

V rámci tohoto projektu jsme navázali užší spolupráci se švýcarským jachetním oddílem YC Arbon. Partnerský oddíl obdobným způsobem jako náš oddíl a to především na práci s mládeží v dětské lodní třídě Optimist. Působí v něm větší množství trenérů, kteří mají velké zkušenosti s trénováním mládeže. Tradice švýcarského oddílu sahá až do roku 1966.

Projekt jsme po dohodě se Švýcary rozdělili na dvě hlavní části. První část se konala ve Švýcarsku v Davosu v  období od 13.-20.7. 2012, kde se nachází sice menší stejnojmenné jezero, avšak zvláštní na něm je, že díky okolním horám a jejich uspořádání je zde každý den stálý, pravidelný vítr – pro jachtaře ideální podmínky. Workshopy byly rozčleněny na teoretické, kde se čeští trenéři ze tří českých jachetních oddílů (TJ Lanškroun-Vodní sporty, TJ Vodní Motorismus Hradisko, o.s., JO, TJ Jablonec n. Nisou) učili základy tréninkové koncepce, bezpečnost, meteorologii, taktiku a závodní strategii. Získané skutečnosti byly následně prověřovány v praktické části workshopů přímo na Davoském jezeru, kde se v té době konalo jachtařské soustředění za účasti asi 80 mladých jachtařů lodní třídy Optimist pod dozorem 16 trenérů vybraných z různých švýcarských oddílů. Se svolením švýcarské asociace naši specialisté obdrželi, jako vůbec první zahraniční trenéři, oficiální výukové materiály, ze kterých bylo čerpáno při teoretické přípravě. Nasazení švýcarských trenérů bylo ohromující. Snažili se nám předat maximum zkušeností a informací a přitom nás vtáhnout do úchvatného prostředí Davoských Alp. Jeden z workshopů uspořádali přímo na vrcholu hory Weissfluhjoch /2660 m.

Druhá část projektu se uskutečnila v České republice ve spolupráci s jachetním oddílem TJ Vodní Motorismus Hradisko. Byli vybrání 4 zkušení trenéři ze dvou švýcarských jachetních oddílů: Christian Casutt – trenér mládeže, švýcarský manager projektu „S Optimistem do Evropy“, Ruth Casutt-trenér mládeže, expert na organizaci a strukturu jachetního oddílu, Barbara Muhlemann a Patrick Zaugg (oba zkušení trenéři mládeže). Podstatná část workshopů v ČR probíhala v Lanškrouně v areálu našeho oddílu. Ve dnech 4.-10.8. jsme pořádali jachtařské soustředění Na Dlouhém rybníku za účasti právě těchto čtyřech švýcarských trenérů. Zapojení Švýcarů do našeho soustředění bylo právě na jejich doporučení, abychom v praxi s našimi mladými jachtaři, mohli začlenit množství teoretických vědomostí, kterých se nám dostalo na workshopech ve Švýcarsku. Součástí jachtařského soustředění byla celo-táborová hra ve stylu „Vodní svět“, dle stejnojmenného filmu. 9.8. jsme navštívili, spolu se švýcarskými trenéry, jachetní oddíl TJ Vodní Motorismus Hradisko v Kroměříži. Po seznámení s vedením oddílu, jachtařskými podmínkami a zázemím, proběhl workshop zaměření na navázání dlouhodobého mezi-oddílového partnerství jak mezi českými oddíly, tak i švýcarským oddílem YC ARBON. V pátek 10.8. se konal, opět v Lanškrouně, poslední workshop s účastí trenérů z různých českých i moravských jachetních oddílů, hlavního trenéra lodní třídy Optimist (LT Q), zástupce výboru asociace LT Q a s potěšením jsem přivýtali dvě zástupkyně z ministerstva financí, které dozorují nad průběhem projektu. Sedmidenní workshop byl zakončený víkendovým závodem „Prázdninový závod mládeže. Již zde byly vidět na závodících dětech výsledky zlepšení trenérské činnosti. Sami Švýcaři byli nadšeni naším entusiasmem pro práci s mládeží a ocenili začlenění celo-táborové hry do jachtařského soustředění.

Projekt "S Optimistem do Evropy" je svou realizací ojedinělý a ukončením projektu nekončí. Naopak předpokládá v navázané česko-švýcarské spolupráci pokračovat, a to na obou úrovních, jak té trenérské, tak i závodnické.

Projekt si bere za cíl:

1. Výměnu "know-how" v oblasti trenérsko-metodického vzdělávání mládeže v jachtingu

2. Podporu rozvoje mládežnického jachtingu v lodní třídě Optimist v ČR

3.Nastartování výchovy vynikajících jachtařů ve věku 8-15 let a umožnění jejich snadnějšího přechodu na některou z olympijských lodních tříd.

4. Vytvoření co nejlepších podmínek pro uplatnění mladých jachtařů v navazujícím celorepublikovém jachtařském Sportovním centru mládeže a úspěšně reprezentovat český jachting ve světě

5. Motivaci pro další jachtařské oddíly v ČR k podobným aktivitám

6. Zpřístupnění instruktážních videí a tréninkových materiálů, jako výstupům tohoto projektu, všem jachetním oddílům v ČR

 

prava