Plachtění - dobrodružství

  • Jezdit na plachetnici je reálné dobrodružství pro děti i dospělé
  • Není to jako sedět hodiny před obrazovkou počítače, nebo čučet na telku
  • Můžete si zazávodit, zablbnout, pro radost se svézt, relaxovat, ale také se poprat s přírodními živly, když prší, nebo hodně fouká...
  • Jste na vodě, u vody, v přírodě, mezi partou stejných nadšenců
  • Když není vítr, dá se dělat spoustu jiných věcí... míčové hry, koupání, výlety a mnoho dalšího

Jachting je nádherný sport pro lidi, kteří mají rádi přírodu a rádi by spojili pobyt v přírodě s něčím, co pro ně má smysl. Tento sport vás donutí k pobytu v přírodě nejen když právě svítí sluníčko a podmínky jsou ideální, ale i v podmínkách, které pro pobyt člověka venku zrovna ideální nejsou. Na první pohled se to může zdát nesmyslné a odrazující, ale právě tato skutečnost vrací člověka do reality, ze které kdysi vzešel, do přírody opravdové a nabízí možnost, aby i člověk, jinak obklopený vymoženostmi civilizace , získal pocit jakési opravdovosti. Jachting je stvořený pro člověka s dobrodružnou povahou, který miluje přírodu opravdovou a divokou, miluje vodu, vlny, slunce, vítr, déšť i bouřky, klid i bezvětří. Takový člověk po čase zjistí, že bez jachtingu a lidí s láskou k tomuto sportu už nemůže existovat a pořád se vrací zpět.

Jachting není zdaleka jen o fyzické zátěži a dřině, ale rozvíjí zejména duševní schopnosti. Ne náhodou jsou nejtalentovanější závodníci velmi bystří a vnímaví s rychlým úsudkem, schopní rychle vyhodnotit situaci a použít své znalosti a dovednosti. Jachtař musí zpracovávat velké množství informací a umět je aplikovat v praxi. Učí se celý život a málokterý ze zkušených jachtařů ovládá naprosto všechno dokonale.

Po fyzické stránce začne být Optimist náročnější až v silnějším větru a i zde rozhoduje více technika jízdy a zručnost. Váhově lehčí děti mají v silném větru nevýhodu, ale ve slabém větru je to pro ně velké plus.

Optimist je koncipován tak, aby děti nadměrně nepřetěžoval a nebránil jim v jejich přirozeném vývoji. Rozvíjí mrštnost, rychlost, schopnost reakce, ovládání emocí, učí umění bojovnosti se soupeři i s přírodou, smyslu pro fair-play.

Fyzickou záležitostí se jachting stává více až po přestupu na vyšší lodní třídy-např. Evropu nebo Laser. V každém případě je vhodné pěstovat i některý z doplňkových sportů, orientovaných na fyzickou stránku. Většina jachtařů v zimě ladí formu na lyžích a běžkách

prava